Výskum a vývoj diabetu vo svete

Centrum výskumu a vývoja na Floride a ich BioHub

USA je od nás ďaleko. Nemyslím tým zemepisnú vzdialenosť, ale aj tú čo sa výskumu a prístupu k diabetu týka. Na Floride už niekoľko rokov prebieha zaujímavý výskum, ktorý má to správne smerovanie a reálnu šancu dotiahnuť ho do úspešného konca. Škoda tej vzdialenosti, keďže celý výskum aj zapojenie do neho je pre nás trošku od ruky. Napriek tomu sú v centre veľmi ústretoví a radi mi odpovedali na moje zvedavé otázky. Kto sa pýta, ten sa dozvie a ja sa teda budem pýtať aj naďalej a informovať Vás.

Diabetes research institute (DRI) je najväčšie a najkomplexnejšie diabetes výskumné centrum, ktoré sa venuje výskumu a liečbe diabetu. DRI sa  svojou aktívnou činnosťou snaží, čo najviac zmenšiť časovú priepasť a priblížiť sa, čo najviac k objavu biologického lieku na túto chorobu. Timy vedcov pracujúci v multidisciplinárnych odboroch, spoločne s medzinárodnými spolupracovníkmi pracujú na bunkovej terapii s novými technológiami a to tak, aby dokázali obnoviť produkciu inzulínu u pacientov s diabetom. Je úžasné a ako američania hovoria It is amazing! Za celým týmto výskum sú nespočetné hodiny skúmania, hľadania, kombinovania a neúnavná zvedavosť vedcov, ktorí majú odhodlanie pomôcť pacientom trpiacim ochorením diabetes.  Podmienkou pre zaradenia do liečby, transplantácie je, aby bol diabetik na inzulíne bez komplikácií. OBROVSKÁ motivácia pre nás všetkch, keďže sú už naozaj blízko.

 

DRI BioHub je vyvinutý „bio mini orgán“, ktorý napodobňuje prirodzený pankreas. Obsahuje skutočné bunky produkujúce inzulín, ktoré dokážu snímať  hladinu cukru v krvi a vďaka tomu uvoľňujú presné a potrebné množstvo inzulínu –  v reálnom čase.

Pre milióny ľudí žijúcich s cukrovkou,  prináša DRI BioHub prísľub produkcie inzulínu a zabezpečenie normálnej hladiny cukru v krvi. Už len jeden krok a sme bližšie k realite.

V klinických štúdiách vedci transplantovali bunky ostrovčekov z darcovských orgánov do pacientov s dlhodobým diabetom 1. typu. Výsledkom je, že príjemcovia dosiahli nezávislosť na inzulíne. Niektorí pacieni, u ktorých prebehla transplantácia úspešne, sú naďalej bez prísunu – pichania inzulín už po dobu viac ako desať rokov po transplantácii. Stále sú pod drobnohľadom výskumnho tímu a dostáva sa im lekárskej starostlivosti na najvvyššej úrovni. Karla je už bez inzulínu viac ako 8 rokov. No neznie to úžasne, aj keď ešte stále nie je celý proces úplne dokonalý.

Avšak, transplantácia ostrovčekov je zatiaľ obmedzená len na vážnejšie prípady diabetu. Niektoré problémy v ráamci výkumu musia byť prekonané, než táto stratégia bude môcť byť ponúknutá všetkým, ktorí z nej môžu mať prospech.

 

Existujúce prekážky:

  • Napájanie – je potreba viac buniek produkujúcich inzulín pre transplantáciu
  • Udržateľnosť – nutnosť pre príjemcu prijať bunky dlhodobo, bez potreby imunosupresív
  • Umiestnenie – určenie optimálneho miesta na transplantáciu nových buniek v tele

 

Celý proces má niekoľko fáz a prechádza neustálym vývojom. V súčanosti prebieha fáza I / II klinickej štúdie predstavujúci prvú fázu testovania – omentum – brušného tkaniva. V tejto štúdii sú ostrovčeky  implantované v rámci „biologicky rozložiteľnej konštrukcie“, ide o  jednu z platforiem pre BioHub.

 

 

Aké sú kritériá pre túto pilotnú fázu? Niektoré z prvých kritérií pre účasť v skúšobnom programe zahŕňajú:

  • Vek 18 – 65
  • Viac ako 5 rokov s diabetom 1. typu
  • Prekonanie ťažkej hypoglykémie
  • Neschopnosť cítiť hypoglykémiu

 

Ďalšie kritériá na zaradenie alebo vylúčenie sú preskúmané počas procesu skríningu. Počas tohto procesu je stále potrebné brať imunosupresíva, aj keď celý tím DRI si kladie za cieľ ich potupné odstránenie. Aby mohli byť výsledky výskumu porovnané s predchádzajúcou fázou výskumu, musia byť použité rovnaké premenné. Preto sa v tejto počiatočnej fáze budú používať rovnaké imunosupresíva, či spracovanie ostrovčekov, aby mohli byť kritériá rovnako a zodpovedne porovnateľné ako v predchádzajúcich štúdiách pri transplantácii ostrovčekov.  Ďalšie oblasti výskumu sú zamerané na „resetovanie“ alebo obnove imunitnej rovnováhy systému a chrániť tak ostrovčeky v rámci BioHub.

Pilotné štúdie sú navrhnuté tak, aby ako prvý krok v procese klinického výskumu bol zber, čo najväčích dát a informácií, ktoré poskytujú dôležité podklady pre väčšie štúdie. FDA (Food and Drug Administration) schválil túto pilotnú štúdiu pre šiestich účastníkov.

Viac informácií sa dozviete priamo od tých najfundovanejších vo videu. Toto video je pravidelne updatované a pridávajú informácie o pokrokoch, ktoré sa im podaria. Verím, že máte doma alebo na blízku niekoho, kto Vám pomôže video preložiť.

 

 

Informácie v článku sú použité a preložené zo stránky:

https://www.diabetesresearch.org/

 

Jeden komentár k “Výskum a vývoj diabetu vo svete”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *