Strava

Zdravá, racionálna a vyvážená strava je jedným z piliérov dobre kompenzovanej cukrovky. Pre mňa je vyvážená, zdravá strava na prvom mieste. Už roky som napríklad nejedla biele pečivo, nič vysmážané alebo sladkosť. Po prvé mi to nikdy nejako nechutilo, po druhé je to proti mojím zásadám a po tretie je to nezdravé a už by mi bolo aj tak z toho zle.

Všetko je v hlave a ako si to človek naprogramuje. Začiatky bývajú ťažké, ako vo všetkom. Samozrejme, že aj ja niekedy uletím, napríklad pri sušenom ovocí, to je za času na čas moja droga. Našťastie aj v tomto smere nás rodičia doma viedli k zdravej strave. Základom bola vždy zelenina, väčšinou doma dopestovaná, domáce vajíčka a mäsko, celozrnné pečivo, žiadny cukor a sladkosti. Aj keď s tým mäsom to bolo so mnou zo začiatku ťažké. Dlho predlho som ho nemohla cítiť, mamina sa dlho hnevala, lebo dogma v 90-tych rokoch bola, že diabetik potrebuje k spracovaniu inzulínu mäso. Mama s prísnym pohľadom stála a čakala, kedy dám do seba aspoň jeden kúsok. Bola to väčšinou dlhá večera, či obed. Mäso mi začalo chutiť až počas prvého tehotenstva, aj keď je pravda, že ho stále veľmi nevyhľadávam, skôr do stravy doplňam 2krát, maximálne 3krát do týždňa. V našej rodine prevláda v strave zelenina na rôzne spôsoby, veľa rýb, vajíčka. syry, mäso – hlavne to z overených zdrojov a ovocie.

 

 

 

Kuchyňa je moje najobľúbenejšie miesto v dome. Varenie, pečenie, vymýšľanie a príprava netradičných/tradičných jedál to je moje hobby. Celé to divadlo u mňa začína ešte v obchode. vidím pór, cukinu, zemiaky, … a koncert sa práve začal.  Kráčam po obchode, položky v nákupnom košíku pribúdajú a tým aj množstvo inšpirácií na štvrtkovú večeru, sobotný obed,.. Varím takmer každý deň a keď nevarím pečiem. Koncert chutí je vyladený niekedy viac, inokedy menej. Ale čestne prehlasujem, že sa zatiaľ nikto neotrávil a moje dve malé deti tieto moje kulinárske počiny zjedia vždy a bez nátlaku. Nie je im cudzí špenát, cukina, brokolica. Celozrnné, špalové, semiačkové pečivo je pre ne top. Ryby a syry by jedli stále. Keď im ponúknem niečo sladké, kritickým pohľadom na mňa pozerajú a vravia: „Mami, ale veď z toho sa kazia zuby a ty to aj tak nemôžeš.” Ale samozrejme nejaká tá sladkosť sa im ujde, veď sú to deti. Pravdou však je, že málo kedy si ju len tak vypýtajú. Učím a vediem ich k zdravej strave. A oni sami už vedia, že najzdravšie pitie je čistá voda a cukor, sladkosti, biela múka je to čo, nášmu telu škodí. 

 

 

Ak sa Vám budú zdať niektoré recepty uletené je to v úplnom poriadku. Každý z nás na niečom ulietava, frčí a ako ja s úsmevom vravím: „Frčím na káve a inzulíne.”

 

Zo začiatku som mala v strave chaos,  vedeli sme akurát, čo áno a čo nie. Stredná cesta nebola. Neskôr k nám cez hranice dorazili sacharidové jednotky, wau… hmm, ale čo teraz s nimi? Prešla som sériou školení, edukácií u diétnej sestry, dostali sme letáčiky, brožúrky. Domov sme kúpili poriadnu váhu a všetko sme poctivo merali, zapisovali a miestami sa išli z toho zblázniť.  Časom sa však všetky tieto veci stali automatickými až do takej miery, že pri pohľade na grahamový rohlík, cink 2 SJ, pol banána 1 sacharidová jednotka (SJ), 200g biely jogurt 1 SJ a vedeli by sme pokračovať.  MY ľudia sme však tvory zábudlivé a preto som časom akosi tie sacharidové jednotky z hlavy vypustila a prestala rátať.  No v podvedomí to stále je, čiže hody a hostiny sa nekonajú. Pravda však je, že som veľakrát, hlavne v reštaurácii akosi nesprávne porátala sacharidy a BUM, glukumer mi ohlásil nepríjemné správy a vzápätí na to aj môj organizmus. Poznáte to – hyperglykémia.

Stále bojujem s počítaním. Pri kusových veciach je to jednoduché. Ak je na obale počet sacharidov je to ľahká matematika. No pri porcii ryže, zemiakov, cestovín je to už ťažšie aj preto, že prílohy veľmi nevyhľadávam a do jedálnička ich zaraďujem ojedinele. Veľkým pomocníkom sa mi v určitom období stala táto stránka. Veď pozrite a uvidíte. Obsahuje nekonečný zoznam potravín, ktoré sú dostupné na SK a CZ trhu, či už sa jedná o balené, trvanlivé potraviny, ovocie, zeleninu, nápoje, mliečne produkty. Nápomocná Vám bude aj v prípade, že zápasíte so svojou hmotnosťou, čo je u nás diabetikov pomerne bežná záležitosť.

Ja sa vždy poteším, keď sa mi nejaké to kilo podarí zhodiť, ale tá potvora sa zase objaví niekde v chladničke.

http://www.kaloricketabulky.cz

 

Keď už toľko spomíname tie sacharidy, je dôležité pripomenúť aj glykemický index, ktorý má významný vplyv na vašu/našu hladinu cukru v krvi.

Glykemický index

Pojem glykemický index sa v bežnej praxi u nás začal používať len nedávno. Týka sa diabetikov, obéznych ľudí, nediabetikov, všetkých tých, ktorým záleží na tom, aby sa cítili dobre. A nie len po zdravotnej, ale aj fyzickej – kondičnej stránke.

Glykemický index je označenie ako rýchlo sa cukor obsiahnutý v potravine vstrebe do krvi. Je to číselné vyjadrenie potravín na stupnici od 0 do 100, pričom čistá glukóza ma pridelenú hodnotu 100.

 

 

SACHARIDOVE JEDNOTKY NA STIAHNUTIE: