Selfmonitoring

Pravidelné meranie glykémií, ich sledovanie a vyhodnocovanie v nadväznosti so stravou, a plánovaným pohybom je alfou omegou Selfmonitoringu. Pre novozisteného diabetika nove slovíčko do slovníka, pre nás starých harcovníkov, neoddeliteľná súčasť života.

Selfmonitoring (domáce meranie glykémie) je neoddeliteľnou súčasťou liečby diabetu, hlavne u pacientov, ktorí sú liečení inzulínom. Vedieť svoju aktuálnu glykémiu je nemenej dôležité aj pre pacientov liečených či už tabletkami alebo diétou. Aktuálne nameraná glykémia môže pomôcť pacientovi zdôvodniť a adekvátnym zásahom odstrániť jeho subjektívne obtiaže. Glykemické profily sú potom dôležité pri rozhodovaní o úpravách liečebného režimu pacienta. Štúdia D.C.C.T. preukázala, že intenzívna terapia, vedená s cieľom udržať hladiny glukózy blízke fyziologickému stavu, bola priamo asociovaná s podstatným znížením výskytu alebo spomalením progresie komplikácií, napríklad diabetickej retinopatie, nefropatie a neuropatie u pacientov s DM I. typu.

 

Selfmonitoring našťastie prešiel veľkým vývojom a aj v tomto smere doba pokročila. Dnes diabetikom na sledovanie glukózy slúžia rôzne pomôcky, ale aj aplikácie. Viaceré z nich ponúkajú veľa možností ako zapisovať, ukladať, uploadovať, zdieľať, sharovať výsledky, či prijaté sacharidy, podaný inzulín. Pre mňa osobne bolo vždy vedenie denníka nočná mora. Jednoducho som bola a som lenivá (momentálne už nemám ani čas) na zaznamenávanie údajov do denníka. Keď som bola malá denník za mňa písala mamina. Niekedy pravidelne, inokedy po týždni, ba dokonca sa párkrát stalo, že aj tesne pred kontrolou. Istú dobu ma veľmi bavilo denník diabetika vyfarbovať pastelkami, aj takto som samu seba motivovala na pravidelné zapisovanie údajov. Bolo to ešte v časoch, keď sme v naších končinách glukomer nepoznali a glykémia sa zisťovala kvapkou krvi na papierik. Počkali sme pár minút, papierik sa umyl pod prúdom vody a následne sa prirovnal k stupnici na škatuľke. Cukor v moči sa zisťoval varením, pomocou benediktovho činidla. Pre mňa ako dieťa to bola hotová veda. Modrá vodička, do ktorej sme s mamou kvapli pár kvapiek moču a čarovali sme. Každodenné divadielko pre dieťa, pre rodičov časovo náročné aktivity. Tekutina sa zafarbila podľa zostatku cukru v moči (zjednodušene povedané) a podľa toho vyzeral aj môj denníček diabetika. Farebný, pestrofarebný, tak ako býva aj život. Toto všetko bolo v rokoch 1991 – 1992 a potom prišiel doslova zázrak, zázrak pre nás diošov – Prvý glukomer, ten môj bol značky Reflolux  S.

 

Dnes je už našťastie všetko inak. Ten neuveriteľný pokrok, ktorý sa v medicíne za tie roky udial a neustále sa deje, je ohromujúci, a nie len v oblasti diabetu. Som zaň vďačná,  a tak ako každý z nás si uvedomujem, čo to pre nás znamená. Lebo aj, keď často počujeme, čítame a sama vravím, že život s cukrovkou je zvládnuteľný, je aj náročnejší. Či už na čas, peniaze, pozornosť, pochopenie,….aj také obyčajné zapisovanie denníka znamená pár minút času denne a povedzme si otvorene, že v dnešnej uponáhľanej dobe je aj tých pár minút naviac, často viac ako výhra v lote. Svoj čas si neskutočne cením. Som pracujúcou mamou dvoch malých, energiou nabitých detí, domácnosť, práca, záhradka, rodina, krúžky, ale veď to mnohí poznáme a áno, chcem aj čas len pre seba. Pre moje koníčky, záľuby. Čas, kedy načerpám energiu na už spomínané povinnosti. Preto s radosťou vítam akékoľvek, ale hlavne zmysluplné, nápomocné aplikácie, pomôcky, ktoré mi umožnia a pomôžu ušetriť nejakú tu minútku denne.

A presne toto som našla v aplikácii 2in1.  Teším sa, že aj v tejto dobe, sa našla spoločnosť, ktorú nezaujíma len rýchlo uviesť na trh produkt, aplikáciu, ale že sa je pre nich dôležitý aj názor diabetika. Ďakujem preto  za prejavenú dôveru a verím, že aj vďaka mojej malej pomoci a Vaším postrehom, dokážeme a pomôžeme vylepšiť náš dia svet. Dúfam, že ma teraz neukameňujete za tieto slová, lebo áno možno znejú trošku nadnesene, ale ja som taký nekonečný optimista. Vo všetkom, v každom sa snažím vidieť to najlepšie. Keď som dostala do rúk glukomer prvýkrát, ohromila ma jeho veľkosť alebo lepšie povedané malosť. Fajn, ale veď glukomerov je veľa, potrebuje to niečo, čo má pridanú hodnotu, keďže trend v tomto obore sa uberá smerom na senzory. V tom čase som práve senzor mala na sebe. A aj keď je senzor nepochybne obrovská pomoc pre nás diabetikov, je aj pomerne finančne náročný. Poisťovne ho uhrádzajú len určitej skupine dia pacientov a my ostatní si ho buď zakúpime alebo sa poctivo meriame. U mňa to znamená každodenné meranie – 5-6krát denne. Celkom slušná spotreba prúžkov, čo Vám budem hovoriť. Aj preto ma na posledné meniny potešil darček od rodičov v podobe piatich  balení prúžkov. No, ale ono tie glykémie, podaný inzulín, prijaté sacharidy je fajn aj niekde zapísať a tu ja osobne narážam na problém a tým je čas. Áno a nechce sa mi, radšej si nájdem milión iných dôležitejších vecí, ako zapisovať glyčky.

 

 

 

Táto aplikácia to spraví všetko za mňa, odmeria, zapíše uloží. Je nutné ešte nejaké veci doladiť, nastaviť, ale všetko je na najlepšej ceste a ľudia, ktorí su zainvolvovaní na tomto projekte robia maximum. Dokonca, čo ma veľmi pobavilo je, že si sami, aj keď cukorvku nemajú, merajú glykémie. Tomu sa vraví motivácia

 

A toto sú ideálne hodnoty, ktoré by sme mali vidieť pri lekárskych vyšetreniach.

Parameter názov

Kompenzácia

Výborná        

Uspokojivá  

Neuspokojivá

Glykémia (mmol/l)nalačno 4,0 – 6,0 6,0 – 7,0 > 7,0
1,5 hodinu po jedle 5,0 – 7,5 7,5 – 9,0 >  9,0
HbA1c (% DCCT) < 6,5 6,5 – 7,5 > 7,5
Cholesterol (mmol/l) < 4,5 4,5 – 5,0 > 5,0
LDL-cholesterol < 2,2 2,2 – 3,0 > 3,0
HDL-cholesterol > 1,2 0,9 – 1,2 < 0,9
Krvný tlak (mmHg) < 130 130 – 140 > 140

 

Na pár zvedavých otázok sme dostali odpovede aj od pána doktora Fábryho