Cesnak. Každý z nás už určite počul o jeho zázračných účinkoch na organizmus. No vedeli ste, že sú preukázané jeho VÝZNAMNÉ ÚČINKY aj v spojení S DIABETOM?

Cesnak je plný minerálnych látok, ako napríklad železa, vápnika, horčíka, draslíka, mangánu, medi, vitamínov skupiny B, vitamínu C ,ale aj betakaroténu.
Jeho významná zložka alicín (nachádza sa aj v cibuli) patrí medzi významné bakteriálne a plesňové „zabijaky“.
Tieto blahodarné účinky sú známe už z čias starovekého Egypta.

Okrem týchto úžasných, telu prospešných látok, cesnak je aj výborným antioxidantom. Čo je antioxidant? Sú to látky, ktoré majú schopnosť znižovať nepriaznivé účinky oxidačnách procesov v našom tele – celú radu takýchto nebezpečných oxidácii spúšťajú aj nefyziologické hodnoty našich glykémií. A práve cesnak vie, ako blokovať syntézu týchto takzvyných AGE (produktov pokročilej glykácie). V praxi to znamená, že cesnak je významným pomocníkom pri prevencii rozvoja diabetických komplikácií (retinopatia,neuropatia…).

Nakoľko diabetes nie je ochorením, ktoré zasahuje „iba“ do metabolizmu cukrov… Je dôležité pripomenúť účinky cesnaku napríklad aj v spojení s cholesterolom. Cholesterol v tele je dôležitý v súvislosti so syntézou hormónov čí napomáha traveniu tukov.
Pravidelné úžívanie cesnaku znižuje celkové hodnoty cholesterolu až o 0,19 mmol/l krvi a dokonca napomáha vzrastu „dobrého“ HDL cholesterolu – celkové hodnoty u dospelého človeka by nemali presahovať 5,2 mmol na liter krvi.

Ako som už spomínala, aj jeho protiplesňové účinky sú pre nás, diabetikov, významné – nakoľko pod vplyvom nepriaznivej kompenzácie máme našu kožu a sliznice náchylnejšie na vznik rôznych kvasinkových ochorení – u žien diabetičiek napríklad často vyskytujúca sa vaginálna mykóza.

Jednoducho. Cesnak je úžasnou voľbou pre zdravie a krásu.

A aby toho nebolo málo… Legenda hovorí, že nás ochráni aj pred upírmí…

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

*