Zima s diabetom

Teploty vonku nám na Nový rok klesli pod nulu, všetko navôkol bolo krásne omrznuté. Mrázik sa vonku slušne vyšantil a tak sme sa vybrali na novoročnú prechádzku. Veď ako na Nový rok, tak po celý rok. Milujem ten pocit, keď mám líca vymrznuté, zima ma jemne štípe po tele a čerstvý vzduch prechádza každou bunkou. Preto, či je leto, či je mráz pohyb vonku je na nezaplatenie. Pre nás diabetikov by mal byť pohyb neodeliteľnou súčasťou. Pohybom na čerstvom vzduchu sa otužujeme, posilňujeme si imunitu, spálime nejakú tu kalóriu, hladinu cukru v krvi nám pošle milý ďakovný list formou správy na displeji Vášho glukomeru a bude Vám jednoducho skvelo. Je jedno, či je to chôdza, nordic walking, lyže, bežky alebo sánkovanie. Jednoducho hýbte sa. Verím, že ste si dali Novoročné predsavzatie v tomto duchu a ak nie, nevadí, nikdy nie je neskoro.

 

 

Ja som si počas týchto sviatkov dopriala celkom slušnú dávku pohybu. Či už formou tréningu vnútri alebo vonku, heslom bolo nepoľaviť a hýbať sa. A úprimne, pritom zabaviť (unaviť) hlavne deti, rodinu, prípadne aj susedov.

Deň pred Štedrým dňom sme boli aktívni hneď z rána. Postaviť morčací vývar, pripraviť obed a spolu s Robkom, mojím 5 ročným synom smer hokejový štadión. Čakal nás hokejový mini zápas deti versus rodičia. Korčule do vaku, hokejky do kufra, hurá ide sa na to.  Priznám sa, že mám radšej inline korčule, ale čo by ste nespravili pre radosť a motiváciu malého športovca. A ruku na srdce, aj mne padol tento športový počin vhod, keďže glykémia po raňajkách nebola práve v ten deň ideálna. Keďže mi bolo málo, tak sme si večer odskočili od šporáka a vypekania, zacvičiť si TRX, spolu s mojou malou 3,5 ročnou dcérkou Romankou. Je to skvelá forma outdoor cvičenia, ktoré sa dá počas dobrého počasia rozbaliť aj vonku. TRX-u sa s prestávkami venujem cca 3 roky a je to môj favorit, dokonca mi už popruhy visia aj doma zo stropu 🙂 Glykémia pred cvičením 6,3, tak som na svojej novej kamoške Spiritke znížila bazál na 40% a glykémia na glukomeri 2in1 smart po tréningu 6,7 🙂 Spokojnosť. Romanke aj mne sa tréning páčil a veru celú hodinu poctivo drepovala, klikovala s nami. Tréner Ľubo len uznanlivo pokývkával hlavou. Vysmiate, nabité energiou a s dobrou náladou sme sadli do auta a smer domov dokončiť náš light vianočný šalát.

 

 

Štedrý deň sa u nás relatívne niesol v duchu pohody (aj keď pri dvoch hyperaktívnych deťoch je toto odvážne vyhlásenie), rozprávky pustené, koledy vyhrávali, ešte vyrobiť s deťmi Betlehem a po ľahkom obede som len zahlásila: “všetci obliecť, ide sa von.” Dali sme si hodinovú prechádzku, na poli sme nakŕmili vtáčiky a rozdelili sa s nimi o naše medovníky, zahrali si hokej so susedmi na ulici a potom už len rýchlo domov, zohriať sa vo vani a zasadnúť za prestretý vianočný stôl.

Neviem, ako je to u Vás, ale na mňa má prechádzka silný účinok, čo sa týka sťahovania glykémie smerom nadol. Niekedy doslova rapídnym spôsobom. Našťastie už mám inzulínovú pumpu a v tomto smere sa  môj život diabetika o významy krok zlepšil. Takmer žiadne hypoglykémie, oslabenia počas športu alebo počas bežného dňa. Bazál si nastavím podľa aktuálnej glykémie a môžem vyraziť. Veľakrát si bazál počas aktivity mením, záleží od intenzity tréningu a ak je nutné inzulínovú pumpu radšej úplne vypnem.

Na 1. sviatok vianočný sme (náš JFK klub v Malinove) od našej skvelej trénerky Janky dostali aktívny vianočný darček v podobe hodiny Nordic walkingu spolu s outdoor tréningom. Aj keď sme po polnočnej omši išli spať neskôr, ráno o 9.00 som sa nabalená hroznovým cukrom, s dobrou náladou a ešte lepšou glykémiou 5,9 mmol hlásila na obvyklom mieste. V parku sa nás stretlo asi 20 členov nášho športového klubu JFK a tréning sa mohol začať. V poslednom období som mala problémy s častými hypoglykémiami, niekedy aj viackrát počas dňa. Zakúpila som si Dexcom senzor počas dvoch týždňov som sa poctivo sledovala. Zaujímalma hlavne fakt, ako moje telo reaguje na rôzne športové aktivity a intenzitu tréningu. Zaujímavým zistením bolo pre mňa aj napríklad to, ako začínam prudko klesať, keď pridám na intezite, napríklad beh poschodoch. Preto som sa rozhodla dať behaniu menšiu pauzu a nahradiť ho Nordic walkingom. Veľa z Vás už určite o tomto športe počulo. Je to skvelé forma pohybovej aktivity na čerstvom vzduchu, ktorú môžte vykonávať počas celého roka a takmer za každého počasia.

 

 

Nordic walking je športovo ozdravná aktivita, ku ktorej potrebujete špeciálne paličky, kvalitnú obuv (u nás diabetikov platí dvojnásobne) a vedieť správnu techniku pohybu. Preto zo začiatku odporúčam absolvovať hodiny s akreditovaným inštruktorom. Tento šport sa odporúča všetkým vekovým kategóriam a diabetici nemajú pri nej nijaké obmedzenia. Samozrejme, len vyraziť za ideálnych glykemických podmienok 🙂 

Svoje Vianočné narodeniny som oslávila športom  a pod vedením trénerky Janky, ktorá z nás chcela “vyhnať” zemiakový šalát, koláče a iné sviatočné prehrešky. Našťastie s Vianočným prejedaním nemám skúsenosť a preto mi bola odmenou ľahkosť pri cvičení a dobrý pocit.

 

 

Záver roka, sme ukončili skvelou lyžovačkou. Tentokrát hlavnú úlohu hrala Romanka a úloha znela jasne, na Silvestra sa postaví prvýkrát na lyže a pochytí nejaké základy tohtomimoriadne obľúbeného športuv našej rodine. Celá posádka auta bola namotivovaná a plná očakávaní. Sadli sme si do auta a vyrazili smer Semmering. Asi z toľkého nasadenia mi počas cesty glykémia o 9:00 klesla na 2,8 mmol a za volantom ma teda vystriedal manžel. Po pol hodinke sme už boli v cieli.  Odmerať glykémiu, výsledok 10,8 mmol, bazál na Spiritke znížiť na 60 %, stačilo už len obuť lyžiarky, nasadiť lyže a vyraziť na svah. Počasie bolo ideálne, slnečno, -4 stupne , všetci sme si užívali krásu lyžovania a prírody. S Romankou sme prelyživali spoločne celý deň. Bola skvelou žiačkou, takže učiť ju lyžovať bola brnkačka. Vďaka novému glukomeru 2in1 smart som si mohla zmerať glykémiu pohodlne počas čajovej prestávky, keďže klasický glukomer – zmrzol. Obed sme si posunuli na neskorší čas, nikomu sa zo svahu nechcelo odchádzať a pri inzulínovej pumpe je to tak jednoduché. Keď sme o 16:30 príjemne unavení sadli do auta, stačilo už len odmerať glykémiu – výsledok krásny 5,3 mmol, dojedla som 2 sacharidové jednotky a mohli sme vyraziť domov, osláviť koniec roka v kruhu priateľov.

 

                   

 

Všetkým Vám prajem dobré glykémie, pohodu a radosť z pohybu 🙂

2 komentáre k “Zima s diabetom”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *