Informácie & vzdelanie sú základ

Žijem s diabetom už viac ako 30 rokov, ale vždy sa nájde novinka, či informácia, ktorá ma posunie vpred. Informácie sú základom pre vzdelanie a vzdelávanie je základom toho, aby sa diabetik udržiaval v kondícii, čo najdlhšie.

Predpokladám, že viacerí z Vás, nás diabetikov zápasia po dlhšej dobe s diabetom s výraznejšou citlivosťou na sacharidy – akýmikoľvek, v akomkoľvek množstve, rozumej pre diabetika podľa „dohodnutých“ sacharidových jednotiek. Či už som zjedla len kúsok chleba, rožka (samozrejme vždy ražný alebo celozrnný) šípka na Dexcome sa otočila smerom k nebu a hneď ma dve šípky upozorňovali, že tento špás nebude len tak. Pomyslieť na niečo sladšie, s vyšším glykemickým indexom bolo tabu už pár rokov. Nie som lekár, som len človek, diabetik, celkom slušne edukovaný, s mnohými dia-life skúsenosťami.

Postupne som sa vzdávala bežných potravín ako cestoviny, pečivo, zemiaky, ryža, ešte aj moje milované sushi išlo na druhú koľaj a na tanieri som ho mala len výnimočne. Samozrejme, že tento variant stravovania nie je pre diabetika úplne najvhodnejší, o to viac, ak ste aj aktívny športovec. Chápem, že každý sme iný, niekomu low-carb vyhovuje, ale mám za to, že náš mozog a aj svaly potrebujú sacharidy. U mňa to tak je, inak som bola pri akejkoľvek zvýšenej námahe v hypoglykémii. Svoje zdravie podporujem okrem povinného inzulínu aj podpornými prostriedkami, ako probiotiká, ashwanganda, moringa, zinok, ale aj zdravou kvalitnou stravou a pitným režimom,

Vždy som bola presvedčená, že probiotiká z lekárne sú dostatočne kvalitné a živé, no keďže progres nenastával, začala som pátrať viac. Probiotiká, ktoré bežne kúpite v lekárni sú vlastne len prášok, mŕtvy prášok, ktorý nemá významný vplyv na zdravie, ale o to významnejší vplyv na peňaženku. K probiotikám je potrebné doplniť aj prebiotiká, len tak bude všetko fungovať správne, a hlavne musí ísť o  probiotiká, ktoré sú živé. Prednedávnom sa mi do rúk dostali probiotiká od Body&Future Laboratories. Ktoré obsahujú okrem pro a pre-biotík aj butyrát a to bol kameň úrazu. Po mesiaci užívania som musela znížiť bazál na Tandemke a zaznamenala som aj fakt, že reakcie na prijaté sacharidy už nie sú také bláznivo splašené. Nebola by som to ja, keby som nebola zvedavá, a tak som sa začala pýtať, čo ten butyrát vlastne je. Neznie to síce lákavo, ale butyrát je kyselina maslová, ktorá sa nachádza v pokazenom masle, v parmezáne a v procesoch trávenia. Má charakteristický zápach a ostrú chuť, ale táto páchnuca látka posilňuje stenu čriev, a tak zabraňuje rýchlemu prechodu sacharidov do krvi, a preto aj moje krivky na senzore začali naberať od začatia ich užívania uhladenejší vzor.

Ako som už písala vyššie každý sme iný, niekomu to, čo pomohlo mne pomôže, inému nemusí. Po ukončení prvej mesačnej dávky sa stále držím, no viem, že probiotiká zaradím do svojho aj jedálnička mojich detí opäť, ale už tie živé a kvalitné.