Ako moderné technológie pomáhajú a zjednodušujú život diabetikom

Pokiaľ nemáte momentálne nič extra v pláne, tak aspoň „krátky“ článok o novinkách v sledovaní hladiny cukru v krvi. Opäť som raz večer, keď som uložila deti spať ňúrala na internete a narazila na článok, ktorý informuje o tech novinkách z oblasti diabetu.

Dozviete sa v ňom niečo o najnovšom senzore dexcom G5 a jeho výhodách oproti iným senzorom, o hodinkách od francúzskej spoločnosti PK vitality K’Track Glucose a ich sľubnom príchode na trh v roku 2019.

A ak vydržíte až do konca, tak sa dozviete niečo viac o výskume z Južnej Kórei o neinvazívnom meraní hladiny cukru v krvi z potu. Vzhľadom k tomu, že korelácia glukózy v pote, je oveľa nižšia ako v krvi, Kórejskí vedci pracujú na vývoji, či naj-senzitívnejšieho senzora.

 

 

 

V samom závere článku sa dozviete o inteligentných ponožkách. Keďže diabetes nie je len o meraní cukru v krvi, sledovaní prijatých sacharidov a pichaní inzulínu či podávaní tabletiek. Táto choroba so sebou nesie aj riziko vzniku rôznych život znepríjemňujúcich  komplikácií.

 

Hlavne neuropatia, ktorá poškodzuje nervové zakončenia, nervy  a tak vďaka zníženej citlivosti sú diabetici náchylnejší na zranenia na nohách, ktoré sú následne horšie liečiteľné. Včasné odhalenie je preto na mieste a nevyhnutné.  Toto odhalenie zaručia tzv. „smart“ teda múdre ponožky.  Samozrejme, že nehovoríme len o takých obyčajných ponožkách, ale ide o inteligentný ponožky vyrobené pre detekciu skorých známok poranenia. Naše telo reaguje na zranenia zápalom, ktorý spôsobuje teplo. „Siréna“ v ponožkách upozorní nositeľa oznámením na jeho smartphone, ak zistí, stúpajúce teploty v určitých oblastiach chodidiel, dobré nie? Tieto ponožky sa dajú prať  práčke a menia sa každých 6 mesiacov. Spoločnosť momentálne pracuje na tom, aby boli ponožky, čo najviac komfortné a boli aj dizajnovo zaujímavé.

 

Je tých noviniek vo svete oveľa viac, u mňa však stále najviac z posledných dní rezonuje príspevok – blog od Lukáša Ondrigu, ktorý ako prvý pacient diabetik na Slovensku používa umelý pankreas. Ide o prepojenie senzoru, vysielača, inzulínovej pumpy, smartphone, ktoré komunikujú so smart hodinkami a celé to organizuje a riadi umelý pankreas – mikropočítač Intel Edison. Ktorý dokáže regulovať inzulín na základe informácií zo senzoru. Výsledkom sú tak ukážkové glykémie nielen počas rána, ale behom celého dňa. Konečný výsledok? Glykovaný hemoglobín, teda HBA1C priam ukážkový. GRATULUJEM A TLIESKAM!

Tento umelý pankreas je dielom skupiny Open APS a zanietených rodičov, ktorých dieťa trpí diabetom.

https://www.dropbox.com/s/b1usay4j4gyq1t6/Intel%20-%20OpenAPS%20Documentary-HD.mp4?dl=0

 

Veľa z týchto vecí je však pre mnohých diabetikov science fiction a preto sa ja osobne spolieham na svoj glukomer 2in1 micro, vďaka ktorému sa mi namerané hodnoty ukladajú priamo do aplikácie v mobile a nemusím si tak viesť denník. Pre mňa osobne to znamená veľa ušetreného času so zapisovaním a vedením denníka. Namerané hodnoty viete poslať mailom, smskou napríklad aj Vášmu lekárovi. Verím, že v dohľadnej dobe sa aj naši lekári začnú uberať týmto smerom a budeme môcť s nimi preberať výsledky, problémy elektronicky, či zdielať svoje hodnoty prostredníctvom aplikácií. Niekde začať musíme a bez vetra sa ani list nepohne.

Glukomery 2in1 sa predáva v dvoch verziách – micro a smart, závisí, ktorý z nich Váš telefón podporuje. Kompatibilitu telefónov a glukomeru nájdete na stránke v sekcii 2in1 a kúpiť si ho môžte tu:

 

https://www.nuvo.sk/doplnky/vpd-glukomer-2in1-micro

https://www.nuvo.sk/doplnky/vpd-glukomer-2in1-smart

 

 

 

https://www.wareable.com/health-and-wellbeing/diabetes-glucose-tracking-wearables-2017

http://lukas-ondriga.blogspot.sk/2017/03/umely-pankreas-zoznamte-sa.html