Tipy pre lepšie zdravie

CHIA semiačka

Určite ste už počuli o „novinke“ – Chia semiačkach. Každý rok sa na trhu objaví niečo nové, s pozitívnymi účinkami na naše zdravie. Pred nejakým časom prišla vlna Chia. Keďže ich veľmi rada používam aj ja, či už do pečenia, varenia alebo do smoothies, priblížim Vám aj ich prospešný význam a radu benefitov, ktoré prinášajú pre naše zdravie.

Chia semienka (Salvia hispanica L.) je vysoko výživná olejnín pôvodom z Latinskej Ameriky. Chia semienka obsahujú najvyššiu koncentráciu doteraz objavených omega-3 mastných kyselín na rastlinnej báze. Vďaka  vysokej úrovni antioxidantov, vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálov majú významnú nutričnú hodnotu. Vysoký obsah vápnika v semienkach posilní kosti a lepšie tak odolajú osteoporóze. Neobsahuje cholesterol, sodík, či iné toxické a alergické látky.

Chia je 100 % prírodný bezlepkový produkt s neutrálnou chuťou, vďaka čomu je ideálna na pridanie do rôznych potravinárskych výrobkov, čím sa zvýši ich nutričná hodnota.

Tvar semienok je oválny a ich priemer je približne 1mm. Chia semienka môžu byť čiernej, bielej, šedej alebo hnedej farby.

Semená obsahujú podstatné minerály, vrátane fosforu, mangánu, vápnika, draslíka a sodíka v množstve porovnateľnom s ostatnými jedlými semienkami ako je ľan alebo sezam.

 

 

 

Vytrvalosť

Chia semienka je nespracovaná potravina, ktorú naše telo rozkladá pomaly a tak pomáha udržať vyrovnanú hladinu cukru v krvi. A to je pre diabetikov podstatná informácia.

Zdravé srdce

Chia semienka obsahujú prírodné antioxidanty, ale tiež vysokú koncentráciu omega-3 esenciálnych mastných kyselín na rastlinnej báze. Ako ukazujú štúdie, sú dôležité nie len pre zdravé srdce, ale aj pre životne dôležité orgány.

Sila mozgu

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité aj pre správne a zdravé fungovanie mozgu. Štúdie naznačujú, že pridanie Omega-3 mastných kyselín do stravy môže zlepšiť funkciu nervov a zmierniť symptómy spojené s radom porúch, ako je OCD a ADHD.

Hydratácia

Chia semienka majú úžasné absorpčné vlastnosti. Vo vode dokážu absorbovať 9 až 12 krát ich váhy. Ich konzumáciou je telo stále dlhodobo hydratované a tak v organizme udržiavajú dôležité elektrolyty.

V 28 g obsahujú chia semienka 9 % dennej hodnoty bielkovín (4g), 13% tuku (9 g) (z toho 64 % je omega 3-alfa linolénová kyselina) a 42 % vlákniny (11 g). Výpočet je založený na dennom príjme 2 000 kalórií.

 

Omega- 3
8x viac ako losos
Vápnik
5x viac ako mlieko
Proteín
5x viac ako fazuľa
Magnézium
15x viac ako brokolica
Fosfor
8x viac ako plnotučné
mlieko
Antioxidanty
3x viac ako čučoriedky
Draslík
2x viac ako banány
Železo
3x viac ako špenát
Vláknina
25% viac ako ľanové semienka

 

Kustovnica čínska – GOJI

Určite ste už o tomto „zázraku“ počuli aj vy. Tieto malé plody sa u nás doma udomácnili veľmi rýchlo a kde môžem, tam ich použijem, podobne ako chia semiačka. Počas pracovného týždňa ich každý večer namáčam do vody spolu s chiou a tvoria tak neoddeliteľný základ našich raňajkových smoothie.

Áno, veľa z nás vie, že aj v tomto prípade hrá veľkú úloha marketing, reklama, lobbing. Ale to neberie na fakte, že goji má veľa pozitív pre naše zdravie. Veď sa pozrime na Číňanov, ktorí ho konzumujú denne a dožívajú sa dlhého veku (nevravím, že len vďaka goji). Tradičná čínska medicína (ja ju považujem a matku medicín) prenecháva goji veľa pozitívnych vplyvov na ľudský organizmus  – ako dlhovekosť, vitalitu, či sexuálny apetít J, potenciu.

Goji má červenú farbu a nám môže chuťou pripomínať brusnice. U nás je najdostupnejšia ako sušené plody alebo šťava. Ja doma používam len sušenú, čerstvú som ešte neobjavila. Goji berte ako doplnok stravy a preto je potrebné dávať pozor aj na jej dávkovanie. Dospelý a deti od 10 rokov asi 2 hŕstky sušených bobúľ denne, deti do 10 rokov polovicu tejto dávky. Malým deťom do 1,5 roka goji radšej nepodávame. Ak sa chcete dobre vyspať, tak kustovnicu nejeme tesne pred spaním 🙂

 

 

Goji obsahuje veľké množstvo prospešných látok pre naše telo:

 • 21 stopových prvkov– ako zinok, železo, meď, vápnik, germánium (čo je protirakovinový prvok, ktorý pôsobí ako prevencia pred rakovinou a zároveň zmierňuje účinky chemoterapie), selén, fosfor, horčík
 • Betakarotén
 • 18 druhov aminokyselín
 • Až 500krát vyšší obsah vitamínu C ako pomaranč
 • Vitamíny B1, B2, B6 a vitamín E (veľmi dôležitý pre diabetikov)
 • Protizápalové činidlo
 • 6 hlavných tukových kyselín (požadovaných pre produkciu hormónov a hladkú funkciu mozgu a nervovej sústavy)
 • Má viac bielkoviny než pšenica
 • Kyselina linolová
 • 8 polysacharidov a 6 monosacharidov, ktoré posilňujú imunitný systém

 

Vďaka tomuto nabitiu goji pomáha pri mnohých ochoreniach a má široký záber liečivých účinkov.  Ako:

 • Podľa čínskej medicíny dokáže kustovnica predĺžiť náš život a spomaliť tak proces starnutie, zároveň je aj silný antioxidant
 • Diabetikom pomáha udržať si normálnu hladinu cukru a tuku v krvi a zároveň znižuje cholesterol
 • Znižuje krvní tlak, napomáha ho udržať v správnej rovine, čo posilňuje aj Vaše srdiečko
 • Pomáha a zlepšuje zrak, ukľudňuje podráždené oči
 • Napomáha k zníženiu váhy
 • Pravidelná konzumácia plodov goji výrazne posilňuje obranyschopnosť a imunitu organizmu
 • Používa sa pri liečbe rakoviny, znižuje riziko jej vzniku a napomáha zastaviť rast nádorov
 • Zlepšuje našu pamäť
 • Pomáha pri bolestiach hlavy a závratoch
 • Zlepšuje krvný obraz
 • Zlepšuje činnosť pečene a obličiek
 • Je účinným prostriedkom, keď bocian stále nechodí
 • Vylaďuje menštruačný cyklus, je pomocníkom pri menopauze
 • Podporuje sexuálny apetít a lieči rôzne sexuálne dysfunkcie
 • Zlepšuje činnosť čriev
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Dodá Vám lepšiu náladičku
 • Pôsobí protizápalovo
 • A ak ste to prehnali s alkoholom, skúste si z nej spraviť čaj na druhý deň

 

Nutričná hodnota – sušené Goji, 357 kcal (1500Kj) /100 gramov

Bielkoviny           Sacharidy       Tuk         Vláknina        Vápnik      Draslík                Sodík              Karotén

12g                      54g                    25 g             22g              111mg        1130mg              4,7g                   8mg

 

Ostatné hodnoty

Železo     Selén                 Vit. C           Vit B1              Vit.B2             Zinok

9mg        50mikrogr.        18g             0,15mg            1,3mg          2,1mg

 

 

Amarant

 

Pšenicu pozná každý z nás veľmi dobre, veď sme boli na nej doslova odchovaní a to je dovolím si tvrdiť škoda. Existujú totiž omnoho zravšie a vhodnejšie alternatívy ako túto obilninu nahradiť. Pšenica je najčastejší alergén, má vysoký obsah cukru a aj vyšší glykemický index. Jej skvelou náhradou je AMARANT.

Amarant, známy aj pod názvom láskavec, nie je v našich kuchyniach veľmi známy, no v oblasti zdravej výživy má oprávnene svoje miesto. Je zdrojom lyzínu – cennej esenciálnej aminokyseliny, ktorá podporuje tvorbu mozgových buniek a zdravý duševný vývoj, preto by nemal chýbať v jedálničku našich detí. My najčastejšie  kupujeme amarantové cestoviny a pripravujem ich na rôzne spôsoby.  Amarant je pôvodom juhoamerická rastlina, kde ju ľudia poznali už stovky rokov dozadu ako potravinu i ako liečivú rastlinu. Používali ju napríklad  Inkovania, Aztéci, ale aj Mayovia, pre ktorých slúžila ako „sväté zrno“.  Amarant je bezlepková obilnina, vhodná hlavne pre celiatikov a diabetikov pre jej nízky glykemický index a nemá vysoký obsah cukru.

 

Čo nám Amarant ponúka?

Veľa sa hovorí, že lepok nie je pre náš organizmus vhodný, zahlieňuje ho, spôsobuje alergie a neskôr zdravotné problémy. Nie som tu od toho, aby som vyvracala, dokazovala tieto tvrdenia. Sto ľudí, sto chutí. Ja som časom prišla na to, že mi lepok vo veľkej koncentrácii škodí a preto sa v jeho konzumácií obmedzujem. Pre deti aj seba hľadám zdravšie alternatívy. Amarant ponúka celú radu benefitov. Obsahuje kvalitné bielkoviny, minerálne látky, stopové prvky a celý rad vitamínov. Ostatné obilniny tromfol vďaka obsahu vlákniny, medi, zinku, horčíka, železa, vápnika,  draslíka, vitamínov, ktoré sú pre telo dôležité ako A, B, C, E i kyseliny listovej (ktorá je dôležitá obzvlášť v období tehotenstva). Skvelou náhradou za iné obilniny je aj preto, lebo obsahuje zdravý tuk. Amarnt ponúka nenasýtené mastné kyseliny, ktoré bojujú so zlým cholesterolom.

Dalo by sa povedať, že amarant má predpoklad byť super potravinou, kedže má široký záber a účinky na naše zdravie:

 • Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami – znižuje cholesterol
 • Prečisťuje hrubé črevo od nečistôt, zlešuje trávenie
 • Podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu
 • Zlepšuje činnosť mozgu
 • Prevencia osteoporózy
 • Má pozitívny účinok pri chudnutí

 

Amarant je obzvlášť vhodný pre celiatikov, keďže neobsahuje lepok, pre diabetik pre nízky obsah sacharidov, pre obéznych ľudí, ktorí ocenia jeho nízky glykemický index a športovcov, lebo podporuje nárast valovej hmoty.

Výrobky z amarantu dostať v obchodoch so zdravou výživou, bio obchodoch, ale naápríklad aj DMke, kde kupujem pufovaný amarant, ktorý používam ako obmenu za ovsenné vločky. Na výber sú rôzne výrobky, ako múka, vločky, cestoviny, olej, chrumky, tyčinky, sušienky, či dokonca aj sladkosti. My najradšej nakupujeme amarantové a aj iné potraviny v našom lokálnom Bio obchode so zdravou výživou BioRio.sk , ktorý ponúka široký výber rôznyh špecialitiek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príprava amarantu je úplne jednoduchá a podobná príprave ryže. Stačí jeden hrnček amarantových semienok prepláchnuť vodou, vložiť do hrnca a zaliať dvoma hrnčekmi vody. Posolíme a varíme cca 20 minút. Pozor neprevariť, zvýšite, tak GI jedla.

Pre nás diabetikov je dôležité, aby sme si vedeli vyrátať, tak stále psomínané sacharidové jednotky. Prikladám nutričné hodnoty, môžme teda veselo počítať.  A určite nie sú pre nás na zahodenia aj ostatné údaje.

 

Nutričné hodnoty Amarantu (v 100g)

KJ–1496,5   Kcal–365

Sacharidy – 62 g

Bielkoviny – 15 g

Tuk – 6 g

Vláknina – 9 g

 

Amarant obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Vápnik 290 mg Meď 0,9 mg
Sodík 20 mg Zinok 3 mg
Železo 15 mg Draslík 480 mg
Horčík 150 mg Selén 17 mg
Mangán 3,1 mg Fosfor 410 mg

 

Amarant obsahuje nasledovné vitamíny v 100g:

Vitamín A 2,1 mg Vitamín B6 0,5 mg
Vitamín B1 0,2 mg Vitamín C 4,4 mg
Vitamín B2 0,3 mg Vitamín E 1,3 mg
Vitamín B3 1 mg Kys. pantoténová 1,7 mg

Tak, čo hovoríte? Nestojí za to skúsiť túto dobrotu? Recept v záložke Dia&Fit recepty

Kokosová voda

Pláž, teplo, deti blázniace sa pri mori, v ruke kokos, z ktorého trčí slamka a ja si popíjam obľúbenú kokosovú vodu.  Realita – práca, domácnosť, ukričané, pojašené deti,  tak trošku každodenný stres a v ruke fľaška kokosovej vody na zmiernenie celej situácie a aspoň malé priblíženie sa k príjemnej dovolenkovej predstave.

Kokosovú vodu som začala piť len nedávno, zachutila mi jej prirodzene sladká osviežujúca a zároveň exotická chuť. Je skvelou náhradou za obyčajnú vodu, ktorej sa my ako diabetici napijeme počas života dosť. Kokoska je  príjemné spestrenie jedálnička a zároveň viem, že dodám svojmu telu niečo výnimočné a prospešné.

 

Kokosová voda je významný prostriedok hydratácie a zdroj elektrolytov – draslíka, horčíka, vápnika. Toto zloženie z nej robí skvelý nápoj pre športovcov a je tak 100 % prírodnou náhradou za umelé izotonické nápoje. Ide o prirodzený izotonický nápoj, ktorý Vám prospešne dvihne koncentráciu  iónov v tele a tak zaistí lepšiu hydratáciu a spaľovanie tukov.  Hydratuje 2krát rýchlejšie ako voda. Pre nás diabetikov je dôležitý fakt, že má prirodzený, ale nízky obsah cukru. Neobsahuje žiaden tuk a tak pozitívne ovplyvňuje redukciu hmotnosti. Vďaka svojmu zloženiu má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi a znižuje krvný tlak. Enzýmy obsiahnuté v kokosovej vode spúšťajú detoxikáciu organizmu  a sú prospešné pre tráviaci trakt.  Má nízke zásadité pH, ktoré zabraňuje prekysleniu organizmu. Keď Vás chytí brušná chrípka, určite ju skúste ako prostriedok na hydratáciu a doplnenie potrebných látok vyčerpanému organizmu.

Podľa vyjadrenia Mortona Satina, ktorý je vedúci organizácie FAO (Food and Agriculture Organization / Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je „kokosová voda prírodným izotonickým nápojom s rovnakou úrovňou elektrolytickej rovnováhy ako ľudská krv. Je to tekutina života.“

Chuť kokosovej vody sa Vám zo začiatku bude zdať  iná – zvláštna, ale oplatí sa jej dať príležitosť aj druhý, tretí, štvrtýkrát. Ja ju s obľubou pridávam do smoothie alebo si s ňou zarábam proteínový nápoj po cvičení.

 

 

Určite ju nepridávajte do jedál, ktoré budú tepelne upravené, pretože tak prídete o všetky dôležité látky, ktorými je kokosová voda bohatá. Kokosová voda sa nachádza priamo v kokosovom orechu a pre mňa zaujímavý  fakt bol, ako sa tam vlastne dostane – jej cesta na miesto činu. Do kokosového orecha sa dostáva precíznou prirodzenou cestou. Dielo prírody je premyslené do detailov. Veď čítajte ďalej. Palma si cez korene čerpá, nasáva vodu z prostredia, kde rastie. Tá potom putuje a prechádza ohromným filtračným systémom cez kmeň palmy, kde sa obohacuje o prospešné látky. Taká palma je vysoká až 30 m! Všetko to končí vo vrcholoch palmy, kde vyrašia kvety a následne aj malé kokosové orechy, do ktorých následne prúdi táto jedinečná tekutina. Čím je kokos starší, tým je voda v ňom sladšia a menia sa aj nutričné hodnoty vody.

Zdá sa, že kokosová voda je nový životabudič, super potravina – tekutina, zachovajme však chladnú hlavu a zdravý sedliacky rozum.  Nie je všetko zlato, čo sa blyští ako sa hovorí a aj tu treba zvážiť správny výber – produkt. Najlepšia je samozrejme tá priamo z kokosu, čo je však v našich zemepisných šírkach problém. Ja siaham po overených zdrojoch a tých, kde si výrobcovia stoja za svojim pretože je fajn, ak Vám niekto deklaruje, že je to prírodná 100% kokosová voda. Lebo pokiaľ sa pri výrobe použilo nešetrné spracovanie, všetky benefity, ktoré kokosová voda ponúka (a neplatí to len pri vode), vyjdú navnivoč.

Zhrnuté a podčiarknuté – tými najprospešnejšími účinkami kokosovej vody pre človeka, či už diabetika, nediabetika sú:

 • Hydratácia organizmu
 • Antivírusové a antibakterálne účinky
 • Podpora zdravého srdca
 • Pomáha pri redukcii hmotnosti
 • Prečisťuje obličky – a tie si diabetici musia obzvlášť chrániť, pomáha pri rozpúšťaní obličkových kameňov z dôvodu, že obsahuje draslík
 • Svalová výkonnosť a viac energie
 • Nízky a prirodzený obsah sacharidov – cca 3,7 gramov na 100 ml
 • Je hypoalergénna a tak je veľmi dobe znášaná aj citlivými osobami

 

Kokosová voda je výborná pre diabetikov, deti, kojace, tehotné ženy, športovcov, pre ľudí so žalúdočnými alebo črevnými ťažkosťami. Alebo len tak na osvieženie tela, mysle a na dobitie energie. Možno práve tá exotická chuť kokosovej vody vo Vás prebudí príval pozitívnej energie, príjemné myšlienky a takto skvelo psychicky naladení budete mať lepšiu glykémiu. Predsa len diabetes je choroba, kde je dôležitá psychická pohoda. Sama na sebe pozorujem, že keď som šťastná, spokojná a bez stresu, tak aj hodnoty v aplikácii 2in1 sú ukážkové. Túto sobotu som do 20.00 nevystúpila nad 5 mmol/l . Všetko sa veľakrát odohráva v našich hlavách a nastavení sa. Máme tu jar a navôkol sa  všetko prebúdza. Jedinečná príležitosť pokúsiť sa niečo zmeniť. Krok za krokom. Držím Vám palce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prepeličie vajíčka

Už od detstva si pamätám tú vôňu, ktorá sa každú sobotu šírila z kuchyne.  A teraz, keď už mám svoju rodinu a kuchyňu sa táto tradičná vôňa šíri v sobotu celým domom u nás. Veď kto by nemal rád praženicu, ktorá neodmysliteľne patrí k detstvu. Pokiaľ si ju spravíte bez slaniny a ako prílohu dáte tanier zeleniny,  máte na stole hodnotné raňajky. Každý  štvrtok, či v piatok idem pre čerstvé domáce   vajíčka – slepačie a prepeličie. Keď mi zistili diabetes moji rodičia v snahe „vyliečiť“ ma, siahali po vtedy všetkých dostupných možnostiach (písal sa  rok 1991).  Otec sa vtedy dopočul, dočítal, že veľmi hodnotné sú pre diabetikov prepeličie vajíčka. Na našom dvore, tak ku sliepkam pribudli prepeličky. Ako dieťa som bola fascinovaná tými malými vajíčkami. Dnes, keď z nich pripravujem ránu praženicu, už taká fascinovaná nie som. Predsa len na jednu rodinnú dávku ich potrebujem viac ako 40 ks! Malá ranná mozgová zumba trénovanie trpezlivosti a motoriky.

 

 

Prepeličie vajíčko je síce 5krát menšie ako slepačie, ale v tejto malej škrupinke sa ukrýva 2,5krát viac vitamínov A, B1 a B2. Aj vďaka tomu sú cenné pre ich výživové vlastnosti a preto je fajn ich zaradiť do svojho jedálnička.  Okrem vitamínov, ktoré sú dôležité pri boji s rôznymi alergiami, civilizačnými chorobami obsahujú ďalej aj 5 násobne viac draslíka, železa a fosforu.  Fosfor obsiahnutý vo vajciach stimuluje duševný vývoj, zlepšuje pamäť a urýchľuje vývoj inteligencie u detí a dospievajúcich. Svoje zastúpenie v ňom má aj meď, kobalt, niacín a esenciálne aminokyseliny. A ak si trúfnete na konzumáciu surových vajec, tak vďaka  vysokému obsahu lecitínu sa Vám zníži hladina cholesterolu.

Na internete si môžete prečítať množstvo článkov o tom, že prepeličie vajíčka neobsahujú cholesterol. V priemernom prepeličom vajíčku sa ukrýva 55 – 63 mg cholesterolu, takže tvrdenie, že tieto vajíčka cholesterol neobsahujú, je nesprávne. Navyše, platí pravidlo, že čím menšie vajce, tým viac žĺtku, a tým aj vyššia energetická hodnota. Pre porovnanie 5 prepeličích vajíčok sa rovná jednému slepačiemu.

V jednom vajíčku je 15,8 kalórií a sú prirodzeným zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú náš kardiovaskulárny systém. Sú vhodné aj pre športovcom, najmäa pri naberaní svalovej hmoty, keďže prepeličie vajíčka majú 5násobne vyšší prísun bielkovín ako slepačie vajcia.  Chuťovo sú podobné slepačím, sú však jemnejšie.

 

 

Vďaka svojim antibakteriálny ma imunomodelačným vlastnostiam je doporučené zaradiť 4 prepeličie vajcia denne do svojho jedálnička ľuďom, ktorí trpia častými nachladnutiami, anémiou bolesťami hlavy, či zápalmi žalúdočnej sliznice. Pravidelnou konzumáciou sa Vám normalizuje krvný tlak a zlepší trávenie.

Podstatným faktom pre diabetikov sú nepopierateľné pozitívne účinky pri stabilizácii hladiny cukru v krvi. Diabetikom sa odporúča jesť 6 vajíčok týždenne vďaka čomu môžete dosiahnuť zníženie hladiny cukru v krvi a keď toto podporíte správnou životosprávou, výsledky môžu byť aj lepšie.

Či už si z nich pripravíte praženicu, omeletu, pomazánku alebo len tak na tvrdo, určite tým svojmu telu prospejete. Stojí za to ich vyskúšať a využiť ich potenciál.

 

 

Nutričné hodnoty Prepeličích  vajec, hodnoty na 100 g

Kalórie (kcal) 158

Tuky 11 g            Nasýtené tuky 3,6 g      Polynenasýtené tuky  1,3 g       Mononenasýtené tuky  4,3 g

Cholesterol   844 mg     Sodík 141 mg    Draslík 132 mg     Sacharidy 0,4 g       Vláknina 0 g      Bielkoviny 13 g

Vitamín A     543 IU        Vitamín D            55 IU    Vitamín B6          0,2 mg

Vápnik  64 mg   Železo  3,7 mg    Horčík   13 mg   Kobalamín          1,6 µg    Kyselina L-askorbová     0 mg

 

 

KTrack Glucose Tracker

Zdá sa, že sme sa opäť v oblasti diabetu posunuli o krok vpred. Svitá nám na lepšie časy, čo myslíte? Zariadenie je momentálne po fáze vývoja a testovania a čaká sa kedy prejde lekárskou certifikáciou v USA. Potom bude postupne dostupné aj v ďaľších krajinách, aspoň pevne verím. Ak všetko pôjde podľa plánu uvedenie na trh by malo byť v roku 2018.

K’Track Glucose je prvý nositeľný „tracker – merač“, ktorý Vám zmeria hladinu cukru v krvi bez toho, aby ste sa museli pichnúť. Bez námahy, bez bolesti máte výsledok k dispozícií za pár sekúnd. Táto malá vecička umožňuje sledovať glykémiu bez toho, aby si Vaše okolie niečo všimlo, je stále po ruke, aby ste sa mohli odmerať. Šikovné nie? Výrobca udáva, že kalibrácia hodiniek nie je potrebná. A tu sa mi otvára otázka, ako teda budem vedieť, že zariadenie meria správne?

 

 

Bezbolestnosť

Namiesto jednej ostrej lancety K’Track používa niekoľko drobných mikroihličiek, ktoré majú menej ako pol milimetra v priemere. Ihly sú vložené okolo epidermis do vrstvy intersticiálnej tekutiny, kde sa zbierajú vzorky, ktoré sú následne analyzované pomocou vstavaného senzora.  K’Track je vybavené K’apsul®, využívajúc revolučný biosenzor, ktoré pri styku s pokožkou testuje hladinu glukózy bez vzorky krvi. Výrobca tvrdí, že je úlne bezbolestný. Výsledkami sú zobrazené na obrazovke hodiniek K’Track a rovnako sú  synchronizované s príslušnými aplikáciami pomocou wireless technológie.

Životnosť K’apsul® je 30 dní, po ktorých by mala byť vymenená, aby bolo meranie a výsledky čo najpresnejšie.

K’Track nemeria hladinu glukózy kontinuálne ani automaticky. Je potrebné vyvinúť trošku tlaku a pritlačiť prst na zariadenie, len tak sa dozviete výsledok.

K’Track je diskrétne a je s Vami za akýchkoľvek  podmienok. Monitorovanie glukózy v krvi je dostupnejšie, ľahšie, intímnejšie v každom prostredí, ako je práca, šport a cvičenie, kedy je hladina cukru v krvi náchylná na rýchle zmeny.  K’Track zároveň slúži ako krokomer a tiež sleduje spálené kalórie, čo pre diabetokov nie je na zahodenie.

Užívatelia si môžu pripojiť K’Track s vyhradenými  iOS a Android aplikáciami a vidieť tak kompletnú históriu dát v čase. Údaje môžu zdieľať napríklad aj s lekárom. Verím, že aj tí naši lekári pôjdu týmto smerom a začneme byť viac digitalizovaní. Veľmi fajn je, že K’Track môže tiež posielať upozornenia a pripomínať tak užívateľom kontrolovať ich hladinu glukózy.

K’Track možno nosiť ako pásku, ako hodinky, ale aj ako samostatné zariadenia, vedeného v nabíjacom boxi.

Cena hodiniek bude cca 150 dolárov. Je však ptorebné meniť každých 30 dní kapsulu na meranie, ktorá bude stáť 100 dolárov. Aj napriek cene ma táto novinka láka. Pokiaľ bude dostupná, asi po nej pôjdem a kto vie, možno sa niečo podobé objaví v rovnakom čase aj u nás.

https://youtu.be/LXcSatCYFJE

 

 

Zima s diabetom

Teploty vonku nám na Nový rok klesli pod nulu, všetko navôkol bolo krásne omrznuté. Mrázik sa vonku slušne vyšantil a tak sme sa vybrali na novoročnú prechádzku. Veď ako na Nový rok, tak po celý rok. Milujem ten pocit, keď mám líca vymrznuté, zima ma jemne štípe po tele a čerstvý vzduch prechádza každou bunkou. Preto, či je leto, či je mráz pohyb vonku je na nezaplatenie. Pre nás diabetikov by mal byť pohyb neodeliteľnou súčasťou. Pohybom na čerstvom vzduchu sa otužujeme, posilňujeme si imunitu, spálime nejakú tu kalóriu, hladinu cukru v krvi nám pošle milý ďakovný list formou správy na displeji Vášho glukomeru a bude Vám jednoducho skvelo. Je jedno, či je to chôdza, nordic walking, lyže, bežky alebo sánkovanie. Jednoducho hýbte sa. Verím, že ste si dali Novoročné predsavzatie v tomto duchu a ak nie, nevadí, nikdy nie je neskoro.

 

 

Ja som si počas týchto sviatkov dopriala celkom slušnú dávku pohybu. Či už formou tréningu vnútri alebo vonku, heslom bolo nepoľaviť a hýbať sa. A úprimne, pritom zabaviť (unaviť) hlavne deti, rodinu, prípadne aj susedov.

Deň pred Štedrým dňom sme boli aktívni hneď z rána. Postaviť morčací vývar, pripraviť obed a spolu s Robkom, mojím 5 ročným synom smer hokejový štadión. Čakal nás hokejový mini zápas deti versus rodičia. Korčule do vaku, hokejky do kufra, hurá ide sa na to.  Priznám sa, že mám radšej inline korčule, ale čo by ste nespravili pre radosť a motiváciu malého športovca. A ruku na srdce, aj mne padol tento športový počin vhod, keďže glykémia po raňajkách nebola práve v ten deň ideálna. Keďže mi bolo málo, tak sme si večer odskočili od šporáka a vypekania, zacvičiť si TRX, spolu s mojou malou 3,5 ročnou dcérkou Romankou. Je to skvelá forma outdoor cvičenia, ktoré sa dá počas dobrého počasia rozbaliť aj vonku. TRX-u sa s prestávkami venujem cca 3 roky a je to môj favorit, dokonca mi už popruhy visia aj doma zo stropu 🙂 Glykémia pred cvičením 6,3, tak som na svojej novej kamoške Spiritke znížila bazál na 40% a glykémia na glukomeri 2in1 smart po tréningu 6,7 🙂 Spokojnosť. Romanke aj mne sa tréning páčil a veru celú hodinu poctivo drepovala, klikovala s nami. Tréner Ľubo len uznanlivo pokývkával hlavou. Vysmiate, nabité energiou a s dobrou náladou sme sadli do auta a smer domov dokončiť náš light vianočný šalát.

 

 

Štedrý deň sa u nás relatívne niesol v duchu pohody (aj keď pri dvoch hyperaktívnych deťoch je toto odvážne vyhlásenie), rozprávky pustené, koledy vyhrávali, ešte vyrobiť s deťmi Betlehem a po ľahkom obede som len zahlásila: “všetci obliecť, ide sa von.” Dali sme si hodinovú prechádzku, na poli sme nakŕmili vtáčiky a rozdelili sa s nimi o naše medovníky, zahrali si hokej so susedmi na ulici a potom už len rýchlo domov, zohriať sa vo vani a zasadnúť za prestretý vianočný stôl.

Neviem, ako je to u Vás, ale na mňa má prechádzka silný účinok, čo sa týka sťahovania glykémie smerom nadol. Niekedy doslova rapídnym spôsobom. Našťastie už mám inzulínovú pumpu a v tomto smere sa  môj život diabetika o významy krok zlepšil. Takmer žiadne hypoglykémie, oslabenia počas športu alebo počas bežného dňa. Bazál si nastavím podľa aktuálnej glykémie a môžem vyraziť. Veľakrát si bazál počas aktivity mením, záleží od intenzity tréningu a ak je nutné inzulínovú pumpu radšej úplne vypnem.

Na 1. sviatok vianočný sme (náš JFK klub v Malinove) od našej skvelej trénerky Janky dostali aktívny vianočný darček v podobe hodiny Nordic walkingu spolu s outdoor tréningom. Aj keď sme po polnočnej omši išli spať neskôr, ráno o 9.00 som sa nabalená hroznovým cukrom, s dobrou náladou a ešte lepšou glykémiou 5,9 mmol hlásila na obvyklom mieste. V parku sa nás stretlo asi 20 členov nášho športového klubu JFK a tréning sa mohol začať. V poslednom období som mala problémy s častými hypoglykémiami, niekedy aj viackrát počas dňa. Zakúpila som si Dexcom senzor počas dvoch týždňov som sa poctivo sledovala. Zaujímalma hlavne fakt, ako moje telo reaguje na rôzne športové aktivity a intenzitu tréningu. Zaujímavým zistením bolo pre mňa aj napríklad to, ako začínam prudko klesať, keď pridám na intezite, napríklad beh poschodoch. Preto som sa rozhodla dať behaniu menšiu pauzu a nahradiť ho Nordic walkingom. Veľa z Vás už určite o tomto športe počulo. Je to skvelé forma pohybovej aktivity na čerstvom vzduchu, ktorú môžte vykonávať počas celého roka a takmer za každého počasia.

 

 

Nordic walking je športovo ozdravná aktivita, ku ktorej potrebujete špeciálne paličky, kvalitnú obuv (u nás diabetikov platí dvojnásobne) a vedieť správnu techniku pohybu. Preto zo začiatku odporúčam absolvovať hodiny s akreditovaným inštruktorom. Tento šport sa odporúča všetkým vekovým kategóriam a diabetici nemajú pri nej nijaké obmedzenia. Samozrejme, len vyraziť za ideálnych glykemických podmienok 🙂 

Svoje Vianočné narodeniny som oslávila športom  a pod vedením trénerky Janky, ktorá z nás chcela “vyhnať” zemiakový šalát, koláče a iné sviatočné prehrešky. Našťastie s Vianočným prejedaním nemám skúsenosť a preto mi bola odmenou ľahkosť pri cvičení a dobrý pocit.

 

 

Záver roka, sme ukončili skvelou lyžovačkou. Tentokrát hlavnú úlohu hrala Romanka a úloha znela jasne, na Silvestra sa postaví prvýkrát na lyže a pochytí nejaké základy tohtomimoriadne obľúbeného športuv našej rodine. Celá posádka auta bola namotivovaná a plná očakávaní. Sadli sme si do auta a vyrazili smer Semmering. Asi z toľkého nasadenia mi počas cesty glykémia o 9:00 klesla na 2,8 mmol a za volantom ma teda vystriedal manžel. Po pol hodinke sme už boli v cieli.  Odmerať glykémiu, výsledok 10,8 mmol, bazál na Spiritke znížiť na 60 %, stačilo už len obuť lyžiarky, nasadiť lyže a vyraziť na svah. Počasie bolo ideálne, slnečno, -4 stupne , všetci sme si užívali krásu lyžovania a prírody. S Romankou sme prelyživali spoločne celý deň. Bola skvelou žiačkou, takže učiť ju lyžovať bola brnkačka. Vďaka novému glukomeru 2in1 smart som si mohla zmerať glykémiu pohodlne počas čajovej prestávky, keďže klasický glukomer – zmrzol. Obed sme si posunuli na neskorší čas, nikomu sa zo svahu nechcelo odchádzať a pri inzulínovej pumpe je to tak jednoduché. Keď sme o 16:30 príjemne unavení sadli do auta, stačilo už len odmerať glykémiu – výsledok krásny 5,3 mmol, dojedla som 2 sacharidové jednotky a mohli sme vyraziť domov, osláviť koniec roka v kruhu priateľov.

 

                   

 

Všetkým Vám prajem dobré glykémie, pohodu a radosť z pohybu 🙂

Behanie s diabetom

Beh je moja láska

Prekážky treba prekonávať  a nie sa im poddávať a dávať si ciele to som celá JA.  Je skoro ráno, alebo neskoro večer, obúvam  si tenisky a vybieham do tmy.  No ešte predtým samozrejme odmeriam glykémiu, to je základ. Mám 32 rokov,  26 rok sa liečim na DM 1 a vďaka pánu bohu okrem nepatrných zmien na očnom pozadí som celkom zdravá. Nedávno som opäť prešla na inzulínovú pumpu Accu Check combo. Krok správnym smerom, hlavne, čo sa týka lepšieho manažovania inzulínu, stravy a pohybu. Minimalizovanie nízkych glykémií, ktoré ma v poslednom čase riadne tak vyčerpávali je pre mňa momentálne to najdôležitejšie.

S rekreačným behním som začala počas štúdia na vysokej škole v roku 2007, bolo to však len také „obyčajné behanie“ a akýsi doplnok k iným športom,  lebo počas štúdia bolo pre mňa to naj plávanie a cyklistika. V roku 2009 som sa presťahovala kvôli práci do Bratislavy a vtedy som behu začala postupne prepadávať. Sledovanie času, rýchlosti, ubehnutých kilometrov. V práci sme vytvorili team a šup ho rovno odbehnúť Štafetový beh na ČSOB maratón, svoj 5 km úsek som zvládla za 27 minút, priemer, ale pre mňa zároveň výzva na trénig a zlepšovanie. V Bratislave je pre bežcov nekonečné more možností, kde sa dá behať, ale aj veľa športových podujatí, venovaných behu. Rada som vybehla na Kamzík do prírody, či na Kuchajdu alebo sa len tak motala ulicami.  Potom prišla operácia kolena, pre bežca, športovca rana pod pás, ale nevadí o dva mesiace som už stála na svahu a nohu postupne zaťažovala a pripravovala na pohyb.

Základom pre diabetika je mať vždy pri sebe prvú pomoc, ja nosím hroznový cukor a telefón, pre každý prípad. Počas behu si cukor nemeriam, glukometer so sebou nenosím, ale pred behom sa vždy odmeriam a patrične pripravím. Ak mám hladinu cukru v krvi nižšiu okolo 5 mmol dám si asi 2 SJ, ak je nad 10 mmol potrebujem 1-2 jednotky humalogu, ale tréning je v nižšej intenzite. Samozrejme pri glykémii nad 17 mmol behanie odkladám a dám si len domáci strečing.

Postupne som zvládala aj dlhšie trasy, kondička sa zlepšovala s počtom odbehnutých kilometrov a ten pocit, na nezaplatenie. Len ja, jedna noha za druhou, v hlave prázdno 😀 , ak ma však niečo trápilo, odrazilo sa to aj na kvalite behu. Keď som ostala tehotná beh (aj ostatné športy) išiel bokom, ale aspoň dlhými prechádzkami  a každodenným pohybom som si udžiavala kondičku a samozrejme aj váhu. Počas tehotenstva som pribrala necelých 11 kg a z pôrodnice som už domov išla s pôvodnou váhou. Hneď ako to bolo možné som sa vrátila k behu, opäť postupne, pomaly. Mojím obľúbeným behom sa stal Night run – nočný beh Bratislavou, zatiaľ som absolvovala 4 ročníky a verím, že si budem môcť túto neopísateľnú atmosféru užiť každý rok.  Keď som odbehla Night run v roku 2012, môj syn mal presne rok a s časom 49 minút za 10 km som bola neskutočne spokojná. Krátko po tom som sa však dozvedela, že som opäť tehotná a behanie išlo bokom.  Nič nie je nemožné, veď čo je viac, ako mať kompenzovaný diabetes, dve zdravé deti, domov, rodinu a kopec priateľov.

                              

Presťahovali sme sa na dedinu, kúsok do Bratislavy, zariadili bývanie, deti rástli a ja som postupne každú chvíľku venovala športu, no hlavne behaniu. V roku 2014, keď mala dcérka rok a ja som začala chodiť na pol úväzok do práce, sme sa vydali do Prahy. Áno išla som si tam zabehať –  desiatku centrom Prahy. Ten úžasný pocit, keď Vás ženú Vaše nohy a spolu s Vami uteká asi 10 tisíc bežcov, o mesiac na to, opäť moja srdcovka Night run vtedy som sa začala pohrávať s myšlienkou odbehnúť polmaratón, teda 21,98 km. Behávať som chodila či bol mráz, chlad, pršalo, fúkalo, veď tréning robí majstra. Väčšinou skoro ráno, pokiaľ deti spali  alebo večer keď som prišla z práce, uložila deti a šup von. Týždeň pred pol maratónom som ochorela, glykémia stúpla. Robila som všetko preto, aby som do toho veľkého dňa bola v poriadku, aspoň ako tak. V to ráno som mala dobrú glykémiu, dala som si ľahké raňajky, chlieb s maslom a s medom, hodinu pred behom ešte banán, vodu. Odmerala som si cukor, pamätám sa, že glykémia bola okolo 10 mmol. Fajn, ide sa na to. Nabalená hroznovým cukrom, s podporou kolegu z práce, ktorý mi držal tempo sme úspešne vyštartovali. Počas behu som si dopĺňala energiu hroznovým cukrom, na občerstvovačke iontový nápoj, kúsok banánu, horká čokoláda…hlavne nezastať. Po 2 hod a 5 minútach som bola v cieli. S medailou na krku som napochodovala do stanu k záchránarom odmerať si cukor. Výsledok 8,7 mmol. Doplnila som ešte SJ, plná emócií sadla do atua a išla domov. Glykémia však stúpala, až na hranicu 24 mmol. Jedla som ľahké jedlá, pichla inzulín a merala sa ďalej. K večeru cukor začal tak klesať, že som až do nasledujúceho dňa obeda inzulín nepotrebovala a v noci som vypila takmer liter džúsu.  Bol to pre organizmus záťaž, ale aj takto človek – diabetik spozná ako sa jeho organizmus správa počas hraničných situácii.

Behám ďalej, niekedy viac, niekedy menej, striedam to s inými športami, ktoré mám rada, nič mi nie je cudzie, hlavne že sa hýbem….a plním svoje osobné ciele.

Počas návštevy New Yorku som si vychutnala aj beh Manhatanskými  ulicami a v Central parku. Bolo to famózne, splnený sen,  veď behať po miestach, ktoré poznáte z filmov a zrazu ste tam.

 

K športu a k zdravému životnému štýlu sa snažím viesť aj naše deti. Posadím ich na bicykel a behám pri nich a oni len kričia: „Pridaj mamiiii, dobehni náááás 🙂